A gerillamarketing a különböző kreatív, nem szokványos marketing eszközök összefoglaló neve. A kis-és középvállalkozások körében népszerű, hiszen viszonylag rövid idő alatt, kevés ráfordítással, költséghatékonyan juthatnak el nagy tömeghez. Ami nem egyszerű, hiszen a fogyasztók nagy része tudatosan kerüli a reklámokat.
A gerillamarketing szót először mintegy harminc éve, 1984-ben használta Jay C. Levison, aki a könyvének is a Guerilla Marketing címet adta. Rámutatott arra, hogy ez a kisvállalkozások fegyvere lehet: ahol szűkös a büdzsé, ott minden egyes fillért jól meg kell gondolni, és hatékonyan használni. Tehát valójában akár szándékosan, akár ösztönösen, gerillamarketinget használnak. Továbbá a kisebb cégek könnyebben alkalmazkodnak a megváltozott piaci feltételekhez, és rugalmasabbak egy-egy új és addig szokatlan ötlet hallatán, gyorsabban lecsapnak egy adódó lehetőségre.
A “szokatlan”-t viszont elég nehéz definiálni, hiszen naponta számos új, és egyedinek vélt ingerekkel, reklámüzenetekkel találkozhatunk. Nagyjából a 90-es évektől, a szinte minden szektorban megfigyelhető, erős versenyhelyzet, és a fogyasztókért folyó harc miatt egyre elterjedtebb a gerilla-stratégia. A piaci viszonyok élesedése miatt azonban már nem csak a KKV szektor használja a figyelemfelkeltő reklámokat, hanem a nagyobb cégek is kénytelenek megújítani eszköztárukat.
Napjainkban a gerillamarketing inkább a bevállalós, akciós, meghökkentő szavak szinonimájaként használatos. Mindez a megváltozott körülményekkel magyarázható: a fogyasztót annyi inger éri, már nem figyelnek ezekre, sokan szándékosan kerülik is a reklámokat. Ezáltal a marketing vagy reklámkampányok készítői mindig valamilyen újdonsággal lépnek elő. Azokon a piacokon, ahol a termékek minősége és a reklámok között elhanyagolható a különbség, muszáj valami egészen újat mutatni.
Ám hiába kreatív és meglepő egy reklám, ha nem generál forgalmat. Meg ugye, kinek a pap, kinek a papné.. Óvatosan kell bánni az elvadult fantáziával is, nem minden esetben lehet megjósolni a kampány kimenetelét. A visszafelé elsült fegyver komoly károkat tud okozni a cég imidzsébe: ezért egy gerilla-kampányt tervezésekor jobban oda kell figyelni a részletekre, több előkészületet igényel, mint egy hagyományos kampány.
Itt ugyanis semmiképpen nem hibázhatunk.
A hangsúly a marketingben mindig a leadgeneráláson van. A gerillamarketing jelentése tehát kettős: egyrészt a kisvállalkozások marketingjét érthetjük alatta, másrészt pedig a (viszonylag) kis költséggel elért nagy hatást. A “kis költség” persze relatív, viszonyítsuk az elért hatásfokhoz.
Igazából az a jó, ha önmagában is sikeres, ám akkor működik igazán, ha a téma vagy annak prezentálása kapcsán a kereskedelmi média figyelmét is felkelti. Például egy újság, vagy egy televízió is beszámol az akcióról. Ezt nem tehetik meg, ha reklámról lenne szó, a médiatörvény miatt, ám ebben az esetben ez nem reklám, hanem egy különleges esemény, amely nagy nézőszámot hozhat.
Persze, legyen ötletes, és meghökkentő, de micsoda?
Minden marketingeszközünknek egységesnek, átgondoltnak kell lennie. Tehát,
- A vállalkozás arculata, és ennek minden tárgyi eleme: logó, névjegykártya, céges papír, boríték, formaruha, az iroda stílusa, kialakítása, az ügyfélfogadó tér
- A weboldal, közösségi hálókon lévő oldalak, blogok
- A különböző kapcsolatok, sajtókapcsolatok, a partnerekkel való kapcsolat
- Legyen tudatos a névhasználat, a márkaépítés
A célcsoportot analizálva a vállalatok fel tudják mérni azokat a további touch pointokat, ahol a termék és a célcsoport találkozhat. A célcsoportot figyelve ők maguk több ilyen helyet is generálnak, akár egy blogbejegyzésben, kommentelésben is.
A gerillakampány főbb jellemzői:
- Teljesen váratlan – a meglepetés ereje
- Mélyreható – hogy elérje a célcsoport minél nagyobb százalékát érje el
- Vicces – hogy lerombolja a fogyasztó esetleges ellenállását
- Egyetlen alkalom – nem ismételhető, akkor oda a meglepetés ereje
- Költséghatékony – az elért hatáshoz képest olcsó
- Mindig ad – a fogyasztó mindig több legyen általa valamivel. Pár nevetéssel töltött perc, termékminta, szórakozás, bármi
-
A gerillamarketing fajtái
A gerillamarketing olyan eszközök felhasználása, amely abban az adott pillanatban, azon a helyen, abban a termékkategóriában újszerű, nem szokványos. Minden, ami nem a hagyományos. Újszerű, morbid, bizarr, vagy a másik véglet, művészi és esztétikus, meghökkentő ötletek tárháza a fogyasztók eléréséhez, és a velük való kapcsolattartáshoz. Mint ilyen, rendkívüli kreativitást, jó ötletet kíván alacsony költséggel. Röviden: minél nagyobb feltűnés minél alacsonyabb költséggel.
Lehet több, nagyjából elkülöníthető szegmensre is bontani, ám mivel újszerű elemekről van szó, bármikor bővülhet a felsorolás:
Undercover, vagy rejtett marketing
a word of mouth, vagy “buzz” azaz a véleményvezérek megnyerésével indított pletyka, szóbeszéd. Nem csak szóban, hanem elektronikusan is történhet.
Ambient, vagy környezetbe illesztett marketing
street art, közterületi ambient média. Bármi szokatlan jó választás lehet: kapaszkodók a metrón, wc ülőke, lépcsők felülete, stb.
Viral, vagyis a vírusmarketing
Az a technika, amely arra ösztönzi a fogyasztókat, hogy spontán adják tovább, és terjesszék az üzenetet. Például olyan reklámfilmek, amelyek bizonyos okokból nem lejátszhatók a tv reklámként. Használata elég veszélyes, mert az elindulása után már lehetetlen megállítani. Általában erősen megalapozott, a végén csattanóval.
Astroturfing
Vagyis ál-fogyasztói csoportok, spontánnak tűnő, ám előre eltervezett tevékenység, álnéven kommentelés, cégnek dolgozó bloggerek bejegyzései.
Prescence vagy jelenlét marketing
Erősen hangsúlyos a hirdető. Mint például: a filmekben történő termékelhelyezés, a jól látható üdítő-, cigaretta-, vagy autómárka. A rendezvényeken kihelyezett nagyméretű molinók.
Experiental marketing, avagy tapasztalati marketing
A fogyasztókhoz eljuttatott termékminta, sorozatgyártás előtti próbaverziók fogyasztókkal történő tesztelése, stb.
Wild posting
Szórólapok egy helyen nagy számban történő kiragasztása, elsősorban aluljárókban, épületek falain. A nagy mennyiség nagyobbnak érzékeltetheti a szórólapon megjelent hirdetés volumenét.