Az 2012-ben indított algoritmus a Google irányelveire szerette volna felhívni a figyelmet. Aki nem annak megfelelően járt el, szankciókra számíthatott. A pingvin legújabb verziója 2016 október 17-tól már valós időben fut.
Az algoritmusok határozzák meg, hová kerül a weboldal a Google találati listájában. Ezért nem árt őket ismerni. A Google keresőalgoritmusa körülbelül ötszázszor frissül egy év alatt. Van, amit ismertet a Google, van, amit nem jelent be. Ez annak nagyságától, jelentőségétől függ.
Google algoritmusok
Az első nagyobb horderejű frissítés a Panda volt, 2011-ben. Ez egy olyan algoritmus, amely átfogóan nézi az oldalakat, értékelve annak minőségét is. A “díjazott” minőségről a Google irányelveinél tájékozódhatunk.
A 2012-es Pingvin szintén az Irányelvekre hívja fel a figyelmet. Ugyanis, ha nem vesszük figyelembe azokat, büntetés várható. A linképítési manipulációkra volt fókuszálva, a tilos linképítési technikák pedig ismerhetőek az irányelvekből, a nyilatkozatokból is. Nem változtak, aki eddig betartotta, annak ezentúl sem kell büntetéstől tartania. A Pingvin tehát a linkeknél értékelt, a Panda a tartalomnál.
Mivel a Pingvin egy büntetőalgoritmus, ezért a keresőoptimalizálással foglalkozó szakemberek fő szempontja, hogy minél relevánsabb weboldalakat készítsenek, a rossz linkektől megszabadulva. Mivel pedig a rossz linkek büntetéssel jártak, “természetesen” megjelent a negatív Seo is: a konkurens oldalakhoz rossz linkprofilt építettek. A büntetés pedig ellehetetlenítette az adott céget, holott nincs hatásuk arra, ki és miért irányít linkeket az oldalukra. Aki spam linket kapott az oldalához, jelezheti a Google-nak, így nem veszik azokat figyelembe.
Pingin 4.0
A pingvin hivatalosan 2016. szeptember 27-én frissült. Már nem különálló algoritmusként, hanem az alapalgoritmusba beépítve folyamatos futtatású. Egy új adatbázist épít fel, hatása csak a teljes internet feltérképezése után látható. Ami meg is történt, 2016 október közepére a Seroundtable szerint. Ők mindig naprakészek a Google ügyeiről, pontos információkat tesznek közzé. Ami azt jelenti, hogy az algoritmus már valós időben üzemel!
Pingvin 4.0 és a büntetések
A Pingvin 4.0 már nem magát a linket értékeli, hanem a forrásoldalt, ahonnan a link származik. Ezért fontos, hogy a weboldalunkra mutató linkek értékes helyekről jöjjenek. A Pingvin 4.0 már a gyenge linkek miatt sem büntet, csak látszólag leértékel. A “látszólag” az hátrébbsorolást jelent, de igazából nem is ez történik, egyszerűen csak nem veszi figyelembe ezeket a linkeket. Tehát a hátrébb kerülés egy abszolút természetes dolog. Persze vannak konkrét büntetések is, csak azokat manuális úton végzik jelentős visszaélések esetén. Ha tudatos manipulációt feltételez, akkor minden linket lenulláz, a jókat is.
Büntetés helyreállítása
Kizárólag a rossz linkek eltávolításával lehet. Vagy töröljük az adott oldalról a linkeket, vagy a Disawow használatával tesszük. Eddig a Pingvin algoritmus ritkán frissült, először fél év múlva, de a legutolsó frissítés óta két év telt el. A büntetés alól viszont csak frissítéskor lehetett szabadulni. A folyamatos futtatás ezen a gyakorlaton is változtat.
Jó helyezés a találati listában
A büntetések eltörlése is megtörtént. Akit a Pingvin 4.0 hátrébb sorolt, az valószínűleg a rossz linkeknek köszönhette addigi helyezését. Azaz, magától nem kerül vissza. A linkek megkülönböztetése, a rossz linkek eltávolítása szakmai tapasztalatot igényel. Mindenképpen szakember tanácsára, közreműködésére van szükség, ha szeretnénk előbbre jutni. Átvitt értelemben, és Google értelemben is.