Tárhely és domain bérlés – kezdőként az interneten 3.

domainbérlés

A tárhely egy szerveren létrehozott terület, ahol az adatok tárolódnak. A tárhelyeket nagyteljesítményű szerverek biztosítják.
Amikor beírjuk a böngészőbe egy weboldal címét (domain), a tartalom a tárhelyről érhető el.

Egy honlaphoz három dolog szükséges:

  • Domain név
  • Tárhely
  • Programozott forráskódok halmaza

Ha weboldalt szeretnénk, akkor tárhelyre is szükség van. A tárhely bérlése költséghatékony, mivel egy szolgáltató több honlapnak biztosítja a tárhelyet. A webtárhely szolgáltatásnak pont ez a lényege: a webszerver erőforrásai több felhasználó között oszlanak el. A “szerverhotel” egy állandó páratartalmú, és hőmérsékletű (kb. 22 – 23 Celsius fok), nagy biztonsági fokozatú teremben elhelyezett számítógépek összessége. Ezek 24 órában folyamatosan nagy sávszélességgel érhetők el, és a biztonsági mentés szintén folyamatos.

Tárhely szolgáltató választása esetén először tudni kell, mekkora adat lesz rajta, mekkora helyet foglal el majd a weboldalunk. Nagyon sok oldal van, ahol ezeket ár, és egyéb szolgáltatások alapján össze lehet hasonlítani. Ilyenkor figyelembe kell venni a tárhely méretét, a garantált rendelkezésre állási időt, a bővítési lehetőségeket, milyen egyéb szolgáltatások járnak a tárhelyhez, mint például adatbázis használat, vagy az e-mail szolgáltatás.
Tárhely választás során több fogalommal is találkozunk.

Statikus weboldal

Statikus weboldalról akkor beszélhetünk, ha a tartalom állandó rajta. Általában azoknak van statikus weboldala, akiknek csak “névjegykártyaként”, vagy bemutatkozó oldalként funkcionál, alapadatokkal, offline elérhetőségekkel.Vagy esetleg, ha pályázni szeretnél a céggel valamire, és a pályázathoz szükséges kitétel a weboldal megléte. Nincs rajta nagy változás, nem írsz blogot, nem változik rajta sűrűn az információ. Amíg nem változik rajta semmi, addig a célnak megfelelően működik az oldal. A tárhelybérlés viszonylag olcsó. Viszont, ha változtatnál, akkor programozási ismeretek nélkül nem lehet, ezért ha mi magunk nem rendelkezünk ilyen tudással, további költségek merülnek fel. Ha tárhelyszolgáltatót váltanánk, akkor a váltás menete egyszerű. A keresőkben viszont nem igazán fog jó helyen szerepelni. Ezért csak akkor találnak meg, ha konkrétan a cégre/névre keresnek rá. Ha a netről szerezzük az új ügyfeleket, akkor ez negatívum, de ha ajánlás, vagy egyéb úton, akkor ez nem feltétlenül szükséges.

Dinamikus weboldal

A dinamikus weboldal ezzel szemben, mint a neve is sugallja, ennél sokkal mozgalmasabb, állandóan új információkat közöl. Ám ezeket az új adatokat akár mi magunk is feltölthetjük, a kezelése roppant egyszerű. Dinamikus weboldalra van szükségünk, ha : az oldalon hírlevél feliratkozási, kommentelési lehetőség, értékesítés lesz, ha jó pozíciót szeretnénk a keresőkben elérni.

Domain és tárhely bérlés menete

A domain neveket és a végződéseket nem csak úgy találomra osztogatják, a végződések (TLD) és a nevek kiosztását az ICANN (Internet Corporation for Assigned Names Numbers) végzi.
Ezt miért jó tudni? Ahhoz, hogy egy szervezet regisztrálást végezhessen, elég komoly és bürokratikus procedúrán kell átmennie, így válik belőlük akkreditált regisztrátor. A nemzetközi domainek akkreditációs folyamatát az ICANN szabályozza, a többi végződést az adott ország előírásai.

Domain regisztrálás

Mire idáig eljutottunk, addigra már jó eséllyel kitaláltunk egy nevet. Következő lépésként keresünk egy regisztrátort. Érdemes azt a szolgáltatót választani, amelyik ügyfélszolgálattal rendelkezik. Mivel a domain neveket egész évekre lehet bérelni, a szolgáltatóknál ezt az összeget előre kell kifizetni.
Ha viszonteladóval van dolgunk, legyünk óvatosak. Sokszor előfordul, hogy a domaint a saját nevükre jegyzi be. Ha csődbe mennek, megszűnnek, stb. nehéz lesz bebizonyítani a domainhez való jogunkat!

domainbérlés
domainbérlés

.hu esetében a kapcsolattartó kizárólag magyarországi állandó lakcímmel rendelkező, magyarul beszélő személy lehet. Ha magánszemélyként regisztrálnánk, akkor csak a nevünk lesz nyilvános, a cím nem. Papír alapú szerződést kell kitölteni, amit a regisztrátor tárol. A kérelmek 1 – 3 napos jóváhagyási folyamaton mennek át. Kizárólag két évre regisztrálhatunk, majd évenként lehet hosszabbítani. Ha ennél hosszabb időt is engednek, akkor az az összeg addig “letétben” az adott regisztrátor cégnél “várakozik”, és esetleges átregisztrálás esetén ezt az összeget elbukjuk.

.eu végződés esetén a domainek pár perc alatt elkészülnek, több évre is leköthetjük.

.com, .net végződéseket akár tíz évre is regisztrálhatunk, szintén percek alatt készen vagyunk vele. Itt már nem csak a tulajdonos nevére kíváncsiak, hanem egy adminisztratív kapcsolattartói e-mail cím is szükséges.

Szükséges iratok:

  • Domain regisztrációs nyomtatvány (sok regisztrátornál, viszonteladónál letölthető)
  • szolgáltatási megrendelőlap (általában ez is letölthető)
  • magánszemély esetében személyi igazolvány és lakcímkártya másolata
  • cég esetén aláírási címpéldány, cégkivonat, vagy cégbírósági végzés
  • alapítványoknál adószámigazolás
  • önkormányzatok esetében alapító okirat, adószámról igazolás

Legfrissebb bejegyzések